Daugumos žmonių dantys nėra idealiai lygūs, tačiau tai nereiškia, kad visiems reikalingas ortodontinis gydymas. Nežymus kreivumas niekaip nepablogina estetinės išvaizdos ar kramtymo funkcijos. Tačiau tuomet, kai dantys yra stipriai atsikišę, išdygę ne savo vietoje, o sąkandis netaisyklingas, ortodontinis gydymas yra labai svarbus, kurio metu yra atliekamas dantų tiesinimas ir sąkandžio korekcija.
Ar ortodontinis gydymas reikalingas tik dėl estetiškai gražesnių dantų?
Dažnai atrodo, kad kreivi dantys yra tik estetinė problema, tačiau iš tikrųjų jie sukelia ir kitų nemalonių pasekmių. Kai sąkandis yra netaisyklingas, atsiranda kandimo, kramtymo ir kalbėjimo sunkumų, pernelyg stipriai apkraunami žandikaulio raumenys, o tai gali sukelti jų įtampą, galvos skausmą, žandikaulio sąnarių traškėjimą. Kreivus dantis sunkiau tinkamai išsivalyti, todėl kyla papildoma ėduonies rizika, o dėl jų išsikišimo padidėja traumų tikimybė.
Kokiais būdais yra atliekamas ortodontinis gydymas?
Prieš pradedant dantų tiesinimą, pirmiausiai ortodontas nuodugniai apžiūri paciento dantų būklę, sąkandį, padaro rentgeno nuotraukas, kuriose matyti išsami žandikaulio situacija, o tuomet kartu su pacientu aptaria tinkamus gydymo būdus.
-
Dantų plokštelė. Tai plastikinė plokštelė, kurią pacientas pats įsideda ir išsiima. Burnoje ji fiksuojama vielutėmis, kurios pamažu stumia dantis į teisingą poziciją.
-
Metalinės kabės (breketai). Tai nedidelės metalinės plokštelės, tvirtinamos dantų paviršiuje ir sujungiamos vielute. Šis dantų tiesinimo būdas yra bene populiariausias ir ekonomiškiausias. Tuo pačiu jis ir labiausiai pastebimas.
-
Beligatūrinės kabės (breketai). Tai specialų užraktą turinti ortodontinė sistema, kurios išvaizda panaši į metalinių breketų, tačiau ji naudoja mažesnę jėgą. Pacientas jaučiasi komfortiškiau, o dantys juda greičiau ir gydymas vyksta trumpiau.
-
Keramikinės kabės (breketai). Ši sistema yra tokio pat dydžio ir formos kaip metalinių kabių, tačiau plokštelės, tvirtinamos danties paviršiuje, yra skaidrios, todėl mažiau pastebimos.
-
Safyrinės kabės (breketai). Jos yra beveik nepastebimos, nes pagamintos iš monokristalinio dirbtino safyro, kuris atspindi natūralią dantų spalvą.
-
Dantų kapos. Jos apgaubia dantis ir yra beveik nematomos. Pacientui yra pagaminama apie 20-30 kapų, kurias jis turi keisti kas maždaug dvi savaites. Šis gydymo metodas patogus tuo, kad valgymo metu kapas galima išsiimti, o po to įprastai išsivalyti dantis.
Kokio amžiaus žmonėms taikomas ortodontinis gydymas?
Ortodontinį gydymą galima atlikti visuose amžiaus tarpsniuose. Dažniausiai jis yra taikomas vaikams ir paaugliams, nes jauname amžiuje pasiekiamas didžiausias gydymo efektyvumas ir greitis. Tačiau ši procedūra gali būti atliekama ir suaugusiesiems, norintiems pagerinti dantų estetinę išvaizdą ir funkciją.