Visi mūsų organizmo audiniai ir organai turi nuolat maitintis tam, kad būtų sveiki ir gyvybingi. Tai padeda užtikrinti širdis, kuri per kraujotakos sistemą pumpuoja kraują visame mūsų kūne. Kartu su juo yra išnešiojamas deguonis ir maistinės medžiagos bei pašalinamas anglies dioksidas. Kardiologija yra medicinos šaka, besirūpinanti širdies ir kraujagyslių ligų diagnostika bei gydymu. Tai gali būti įvairūs įgimti defektai ir įgytos širdies ligos.
Kokiu atveju gali reikėti kardiologo konsultacijos?
Paprastai pas kardiologą nukreipia šeimos gydytojas, jeigu pacientas jaučia tokius simptomus kaip:
- dusulys;
- kosulys;
- galvos svaigimas;
- silpnumas, nuovargis;
- krūtinės skausmai;
- pykinimas;
- gausus prakaitavimas;
- širdies ritmo pokyčiai;
- aukštas kraujo spaudimas.
Kokius tyrimus atlieka kardiologas?
Kardiologija yra pažangi medicinos sritis, kurioje naudojamos plačios diagnostikos priemonės ir technika. Siekiant nustatyti simptomus sukėlusią priežastį atliekami tokie tyrimai, kaip kardiograma bei širdies echoskopija, taip pat svorio, kraujospūdžio matavimai. Mūsų klinikoje yra naudojamas ir modernus veloergometrijos aparatas, kuris leidžia patikrinti širdies darbą ir nustatyti fizinio krūvio toleranciją. Jį gali išbandyti ir pacientai, nejaučiantys konkrečių simptomų, o tiesiog norintys pasitikrinti savo rodiklius. Tai ypač aktualu daug fiziškai sportuojantiems žmonėms.
Kokias liga gali nustatyti kardiologija?
Atlikęs paciento apžiūrą, peržiūrėjęs ligos istoriją ir išanalizavęs tyrimų duomenis, kardiologas gali diagnozuoti tam tikras ligas ar būkles. Specialistas padeda priimti sprendimus dėl širdies operacijų, kateterizacijos, angioplastikos ar stentavimo. Šioje vietoje labai svarbus laiko veiksnys. Kuo greičiau yra nustatomi pakitimai, tuo skubiau gali būti pradėtas gydymas. Dažniausios širdies ligos, kurias nustato ir gydo kardiologija:
- aukštas kraujospūdis;
- aterosklerozė;
- prieširdžių virpėjimas;
- aritmija;
- įgimta širdies liga;
- perikarditas;
- skilvelinė tachikardija;
- hipertenzija.
Ar galima į kardiologą kreiptis profilaktiškai?
„Kardiologija ne tik diagnozuoja ligas, bet ir padeda užkirsti joms kelią“, - teigia kardiologė Alma Čypienė. Jeigu jūsų šeimoje yra buvę širdies ligų atvejų, jeigu jūsų cholesterolio kiekis kraujyje padidėjęs, daug rūkote, sergate diabetu ar tiesiog pradedate naują fizinio aktyvumo programą, jums gali būti naudinga pasikalbėti su kardiologu, net jeigu nejaučiate jokių nemalonių simptomų.