Senjorai ir fizinis aktyvumas. Kodėl nevėlu pradėti?
2022.10.27

Senjorai ir fizinis aktyvumas. Kodėl nevėlu pradėti?

Ilgėjant gyvenimo trukmei, labai svarbu senstant neprarasti savarankiškumo ir gyvenimo kokybės, o norint to pasiekti būtina stiprinti sveikatą. Šiame straipsnyje dalinamės naudingais patarimais apie sporto naudą vyresnio amžiaus žmonėms.

Sporto svarba senjorams

Tiek moterys, tiek vyrai senstant praranda vis daugiau kaulų tankio. Išretėjus kaulų tankiui ženkliai padidėja kaulų lūžių tikimybė, o tai turi įtakos gyvenimo kasdienybei, o kai kuriais atvejais gali būti pavojinga gyvybei.

Jėgos treniruotės neutralizuoja šį praradimą ir padeda po truputį atsistatyti. Stipresni kaulai lemia mažesnę lūžių ar kitų traumų tikimybę, o tai gali padėti senjorams ilgiau gyventi savarankiškai.

Be to, moksliniais tyrimais patvirtinta, kad fizinis pasyvumas didina įvairių ligų riziką. Kasdienė mankšta leidžia išvengti lėtinių, kraujagyslių ir širdies ligų, nutukimo, hipertenzijos.

Taip pat fizinis aktyvumas stiprina imunitetą, kūno ištvermingumą, padeda neprarasti savarankiškumo, gerina koncentraciją ir, žinoma, leidžia geriau jaustis – fiziškai aktyvūs senjorai, palyginti su pasyviais, rečiau serga depresija.

Tinkami pratimai

Šiais laikais madingos ir itin intensyvios treniruotės pagal specialias programas daugeliui vyresnio amžiaus žmonių nėra nei praktiškas, nei saugus pasirinkimas. Geriausia, jei į vyresnio amžiaus pacientų mankštos programą būtų įtraukti aerobikos pratimai, tempimo pratimai, gerinantys lanktumą.

Fiziniam aktyvumui paskatinti puikiai tinka ėjimas. Vaikšiojimas padeda palaikyti ištvermę ir sumažina kai kuriuos lėtinių ligų (pavyzdžiui, artrito) sukeltus skausmus, stiprina pilvo ir nugaros raumenis, sumažina lėtinį nugaros skausmą. Vaikščioti rekomenduojama mažiausiai 30 min kiekvieną dieną.

Dar viena naudinga sporto šaka – joga. Joga neapkrauna sąnarių, ji padeda stiprinti raumenis, pagerinti lankstumą, stiprinti kaulus. Galima atrasti programų, kurios sukurtos specialiai vyresnio amžiaus žmonėms, ir apima tiek stovimąsias, tiek sėdimąsias treniruotes.

Senjorams verta išbandyti ir pilatesą, kuris švelniai veikia raumenis. Pilatesas gerina kūno stabilumą ir pusiausvyrą. Įrodyta, kad ši sporto šaka mažina artrito, sklerozės, Parkinsono ligų simptomus. Pilatesas puikiai tinka visiems, kurie seniai nesportavo.

Aerobiniai pratimai gali pagerinti širdies ir kraujagyslių veiklą, sustiprinti plaučius, kvėpavimo takus, pagerinti kasdienę ištvermę. Senjorams rekomenduojama plaukti, važiuoti dviračiu. Tai gali būti ir trumpi, dienos eigoje išskirstyti užsiėmimai.

Senjorams tinka ir lengvos jėgos treniruotės: atsispaudimai nuo sienos, pritūpimai, lipimas laiptais, stovėjimas ant vienos kojos. Tokiose programose gali būti naudojamos ir pasipriešinimo juostos ar nedideli rankiniai svarmenys.

Taigi, dauguma senjorų (65 metų ir vyresnių) gali saugiai sportuoti, tokiu būdu atsikratyti judėjimo problemų ir pagerinti savijautą. Jeigu norite pradėti, tačiau turite klausimų, kviečiame atvykti į „AND kliniką“ ir mes Jums sudarysime individualų pratimų planą!