Kokie požymiai išduoda vitaminų trūkumą?
Vitaminai būtini normaliam organizmo funkcionavimui ir vystymuisi, jų stoka gali sutrikdyti daugumą organizme vykstančių procesų ir sukelti rimtų sveikatos problemų. Neretai mūsų kūnas pats siunčia mums signalus, kad jam trūksta vienų ar kitų vitaminų, tačiau ne visuomet atkreipiame į juos dėmesį. Klinikos AND specialistai pataria, kaip atpažinti požymius, išduodančius vitaminų trūkumą.
Jeigu nuo bet kokio lengvo susižalojimo ar sutrenkimo ant kūno atsiranda mėlynės – tai ženklas, kad organizmui trūksta vitaminų C ir P. Vitamino C turi dauguma vaisių uogų ir daržovių, jo ypač gausu erškėčiuose, spanguolėse, citrusiniuose vaisiuose, raugintuose kopūstuose. Vitaminas P dažnai galima rasti ten pat, kur ir vitamino C, ypač – citrusiniuose vaisiuose.
Jeigu kyla problemų su regėjimu (sunku matyti tamsoje, pasireiškia vištakumas, akių niežėjimas), reikėtų į savo mitybos racioną įtraukti produktų, kuriuose gausu vitamino A ir B2. Šių vitaminų yra žuvyje, kepenėlėse, kiaušiniuose, svieste bei kituose pieno produktuose.
Plonėjantys, lūžinėti linkę plaukai, parodo vitaminų F ir B, taip pat jodo trūkumą. Tokiu atveju patartina vartoti daugiau jūros gėrybių, pieno produktų ir maistą pagardinti joduota druska. Specialistų teigimu, net ir pleiskanų atsiradimas byloja apie vitaminų B12, B6 ir F stygių. Šių vitaminų turi augalinis aliejus, riešutai, grūdai, alaus mielės, kiauliena, kepenys, tunas, brokoliai, svogūnai, pomidorai. Šiuo atveju gali trūkti ir seleno, kurio galima gauti valgant pieno produktus bei daugelį mėsos rūšių. Tarp simptomų, įspėjančių, kad trūksta vitaminų, taip pat yra plaukų slinkimas. Šiuo atveju reikėtų į savo dietą įtraukti maisto produktų, sudėtyje turinčių vitaminų B, C ir H.
Esant stipriam vitaminų A ir B5 trūkumui, padidėja įvairių ligų, infekcijų pavojus. Trūkstant vitamino H ir B grupės vitaminų, gali kilti nemiga, o C, K ir P vitaminų nepriteklius pasireiškia dažnu kraujavimu iš nosies.
Jeigu savo būklėje ar savijautoje pastebite vienokių ar kitokių neigiamų pokyčių, trukdančių Jums tinkamai funkcionuoti, jaučiatės pavargę bei negaluojantys – svarbu žinoti, kokių medžiagų jūsų organizmui trūksta ir atstatyti jų kiekį. Jei vitaminų trūkumas didelis, verta pradėti vartoti maisto papildus, dėl kurių pasikonsultuoti galite su savo gydytoju. Tačiau, klinikos AND specialistai sako, kad veiksmingiausia vitaminų gauti su maistu, o ne vartojant specialius preparatus. Pasak jų, išvengti vitamino trūkumo padės subalansuota, įvairi, kasdienė ir reguliari mityba. Visgi, jeigu kyla Jums įtarimų ir dėl vitaminų trūkumo pasireiškia tam tikri simptomai, pasitarkite su gydytoju ir, prireikus, atlikite reikalingus tyrimus.