Dantų trūkumas kenkia ne tik estetinei išvaizdai – jis gali išbalansuoti visą organizmą
Vieno ar kelių dantų praradimas dažnai neatrodo didelė problema, tad jų atkūrimas atidedamas vėlesniam laikui. „AND klinikos“ gydytoja burnos chirurgai Evelina Ginevičiūtė ir Ignas Barauskas įspėja, kad prarastas dantis ilgainiui lemia ne tik nuolat prastėjančią estetinę išvaizdą, bet ir sukelia įvairius nepageidaujamus procesus bei sveikatos problemas. Patyrę specialistai pasakoja apie pažangiausią šiuo metu dantų atkūrimo būdą – dantų implantaciją ir įvardina priežastis, kodėl šios procedūros nereikėtų atidėlioti.
„Dantų implantacija yra pažangiausias ir efektyviausias prarastų dantų atkūrimo būdas. Dantų implantai puikiai imituoja natūralią danties estetinę išvaizdą ir atlieka natūralių dantų funkcijas“, – teigia E. Ginevičiūtė.
Pasak Igno Barausko, tobulėjant technologijoms, dantų implantais gali džiaugtis beveik kiekvienas pacientas. Nors yra tam tikros indikacijos, kai dantų implantavimas dėl didelės rizikos nerekomenduojamas (pvz., sergant tam tikromis sisteminėmis ligomis, po intensyvaus priešvėžinio gydymo), kiekvienu konkrečiu atveju sprendžiama individualiai, įvertinus galimą naudą ir riziką.
Praradus dantį ar kelis, būtina kuo skubiau pasirūpinti jų atkūrimu. Delsiant ir nesikreipiant į gydytojus, organizme neišvengiamai prasideda nepageidaujami procesai. Atsiradusio dantų tarpo link ima krypti šalia esantys dantys, atsidengia jų šaknys. Dėl suprastėjusio sąkandžio tampa sunkiau kramtyti, o blogai sukramtytas maistas sukelia virškinimo sutrikimus. Iškrypusius dantis sunkiau tinkamai išvalyti, kaupiasi apnašas, padidėja ėduonies rizika. Negaudamas įprasto krūvio, prarasto danties vietoje ima tirpti žandikaulis. Dėl to ilgainiui žemėja sąkandis, įdumba skruostai, žmogus atrodo vyresnis, nei yra iš tikrųjų. „Neatkūrus dantų laiku, nuolat blogėja dantų netekusio žmogaus gyvenimo kokybė, didėja nepasitikėjimas savimi. Dantų implantacija sugrąžina burnos sveikatą, patrauklią išvaizdą, pasitikėjimą savimi ir leidžia vėl mėgautis gyvenimu“, – užtikrina gydytoja.
Burnos chirurgės teigimu, idealiausia, kai implantavimo procedūra atliekama iš karto po danties praradimo ar pašalinimo, nes vėliau yra prarandama didžioji dalis žandikaulio kaulo ir prireikia jo priauginimo procedūros. Remiantis statistikos duomenimis, šiuo metu papildomo kaulo priauginimo prireikia prieš kas antrą implantaciją.
Svarbu paminėti, kad dantų implantacija – greita, saugi ir neskausminga procedūra. Vienam implantui įsriegti pirireikia maždaug pusvalandžio. Operacijos metu ant įsriegto implanto gali būti pritvirtinamas laikinas vainikėlis arba užsukama gijimo galvutė ir implantas paliekamas gyti. Implantui prigijus, atliekamas protezavimas.
Implantacija gali būti atidėta arba vienmomentė. Taikant vienmomentę implantaciją, pašalinus dantį, tą pačią dieną įsriegiamas implantas ir uždedamas laikinas vainikėlis. Naudojant šį metodą, sutrumpėja gydymo laikas, prireikia mažiau chirurginių intervencijų ir vizitų pas specialistą. Šis gydymo būdas padeda išlaikyti natūralų minkštųjų ir kietųjų audinių kontūrą ir pasiekti geresnių estetinių rezultatų. Vienmomentės implantacijos dėka galima greičiau atstatyti kramtymo funkciją, fonetiką ir estetinę išvaizdą.
Ignas Barauskas sako, kad pacientai dažnai teiraujasi apie galimas komplikacijas. Pasak burnos chirurgo, komplikacijų po implantavimo pasitaiko, tačiau, tobulėjant technologijoms, jos labai retos. Dažniausios komplikacijos – uždegimas, infekcija, danties implanto neprigijimas. Nors, gydytojo teigimu, kruopšti burnos higiena bei atsakingas gydytojo pateiktų rekomendacijų laikymasis maksimaliai sumažina komplikacijų riziką.
Pasak E. Ginevičiūtės, bene labiausiai pacientai baiminasi danties implanto neprigijimo. Tačiau tai labai reta komplikacija, dažniausiai susijusi su rūkymu arba sisteminėmis ligomis. Patikimi, pasaulyje pripažinti implantų gamintojai nuolatos investuoja į mokslinius ir klinikinius tyrimus, tobulina savo produktus, stengdamiesi pagaminti kuo labiau su žandikaulio kaulu biologiškai suderinamus implantus, todėl šiais laikais implantai prigyja beveik visiems. „AND klinikoje“ naudojami aukščiausios kokybės šveicariški „Straumann“ dantų implantai pasižymi ypatingai aukštais prigijimo rodikliais. Jie gaminami iš net 35 proc. stipresnio už titaną ir geresniu biosuderinamumu pasižyminčio patentuoto titano ir cirkonio lydinio „Roxolid“. Naudojant šiuos implantus, net ypatingai sudėtingais atvejais pavyksta užtikrinti didesnį nei 99 proc. implantų prigijimą.
Pasak I. Barausko, šiuolaikinių technologijų dėka dažniausiai iš karto po implantavimo procedūros pacientui pritvirtinami laikini dantys, kurie vėliau pakeičiami nuolatiniais. Daugelis gamintojų jiems suteikia viso gyvenimo garantiją.
Baigdami pokalbį patyrę specialistai primena, kad norint ilgai džiaugtis implantacijos rezultatais, svarbu ir reguliariai lankytis pas gydytoją, du kartus per metus atlikti profesionalią higieną.