Ar tikrai reikia reguliariai lankytis pas odontologą terapeutą?
2023.03.23

Ar tikrai reikia reguliariai lankytis pas odontologą terapeutą?

 Visi žinome, kad būdami laimingi žmonės šypsosi, bet taip pat yra įrodyta, kad šypsena padeda jaustis laimingesniems. Deja, daug žmonių, ypač esantys brandesnio amžiaus, šypsotis vengia dėl odontologinių problemų, nes turi nesveikus dantis, arba kai kurių iš jų jau yra netekę. Taigi, kaip išsaugoti sveikus dantis? Apie tai kalbėjomės su “AND klinika” gydytoja odontologe Aukse Gerviene. Gydytoja turi daugiametę patirtį ir daugybę gerų pacientų atsiliepimų.


Kaip atsiranda dantų kariesas?


 “Dantų kariesas gali atsirasti dėl daugybės įvairiausių priežasčių, bet pagrindinėmis įvardinčiau netinkamą mitybą, netinkamai atliekamą individualią burnos priežiūrą, bei nedidelę dalį dantų karieso atsiradimo atvejų gali lemti genetika. Daug įtakos karieso atsiradimui turi maistas, kuriame gausu angliavandenių, ypač toks, kuris greitai susiskaido iki cukraus dar esant burnoje, kaip traškučiai ir įvairūs saldumynai. O cukrumi maitinasi įvairios bakterijos, esančios dantų apnašose, dantenų vagelėse, šios bakterijos ardo emalį ir pažeistose vietose formuojasi dantų kariesas.” - pasakoja gyd. Auksė Gervienė.


Kaip tinkamai prižiūrėti dantis?


 “Labai svarbu reguliariai tikrintis burnos sveikatą pas gydytoją odontologą, nes dažnai kariesas atsiranda tokiose vietose, kur žmogus pats nepastebi, iki tol, kol išsivysto į dideles problemas. O atsiradusio uždegimo arba dantų kanalų pažeidimų gydymas ne tik ilgiau užtruks ir sukels daugiau nepatogumų, bet ir kainuos žymiai brangiau.
 Vienas svarbiausių veiksnių, lemiančių sveikų dantų išsaugojimą, yra tinkama asmeninė burnos higiena. Jeigu žmonės valosi dantis neteisingai ir netinkamai - gerų rezultatų nepasiekia, arba bent jau nepasiekia tokių rezultatų, kurių tikisi. Burnos higienoje nuolat atsiranda naujų metodų ir technologijų. Todėl labai svarbu reguliariai lankytis pas burnos higienistą, kuris ne tik atliks profesionalią burnos higieną, bet ir sudarys individualią burnos priežiūros programą.”


Kodėl yra reikalinga individualiai sudaryta burnos priežiūros programa?


 “Mes visi esame skirtingi. Vienam žmogui gali tikti tarpdančių šepetėlis, bet netiks tarpdančių siūlas, arba atvirkščiai. Dantų valymo technikos metodika taip pat gali skirtis, priklausomai nuo burnos ypatumų. Tik specialistas, atlikęs apžiūrą, gali sudaryti būtent jums skirtą veiksmingą burnos priežiūros programą.
 Tai, ką randi internete ir YouTube, ne visada gali viską sau pritaikyti. Ir vienareikšmiškai yra nerekomenduojama sau taikyti  reklamuojamų naujų burnos higienos metodų ir technologijų, nepasikonsultavus su specialistu, nes dažnai reklamos būna netikslios ir net klaidinančios, taip galima netgi žalos sau prisidaryti. 
 Atsimenu, savo praktikoje esu turėjus atvejį, kai pacientas kas pusmetį ateidavo apžiūrai ir kiekvieną kartą reikėdavo taisyti po keletą dantų. Paciento nuomone, tam daugiausia įtakos turėjo genetika, jo teigimu, tiek tėvai, tiek seneliai turėjo tą pačią problemą. Pacientui buvo sudarytas specialus burnos priežiūros planas, buvo parodyta, kaip teisingai prižiūrėti savo dantis namuose. Kai pacientas sekantį kartą atvyko apžiūrai, aš jau buvau pasiruošusi, kad reikės tvarkyti naujai atsiradusį ėduonį… o jokio ėduonies nėra! Pacientas sakė, kad pagaliau prisivertė prižiūrėti dantis pagal gydytojo sudarytą programą ir ji suveikė.” - savo patirtimi dalinasi gyd. Auksė Gervienė.


Ar visiems profesionalią burnos higieną reikia atlikinėti kas pusę metų?


“Atlikus burnos higienos procedūrą pirmą kartą, arba tiesiog po ilgesnio laikotarpio pertraukos, sekantį kartą visada rekomenduojama pas burnos higienistą apsilankyti praėjus 6 mėnesiams. Tuomet specialistas, įvertinęs situaciją nusprendžia, po kiek laiko vėl atvykti. Kartais reikia vieną kartą į metus, kartais kas tris mėnesius, kartais tris kartus į du metus - visada sprendžiama pagal tai, kokia yra individuali situacija. 

 Kartais pacientai sako, kad “aš neturiu akmenų” - pas mus visus susidaro dantų akmenys, kaip ir visi turime pleiskanų, visi prakaituojame ir t.t. Vieni turi didesnių problemų, kitų mažesnių. Kaip ir visi prausiamės, karpomės nagus, vienokiu ar kitokiu tempu, taip ir burnos higiena visiems yra reikalinga. 
 Burnos higiena kartu yra ir diagnostika, kurios metu higienistas gali pamatyti atsiradusį kariesą tokiose vietose, kuriose niekas kitas laiku nepastebėtų, galbūt net ir odontologas, kol visa tai neišsivystytų į didesnę problemą, kurią išspręsti būtų labai sudėtinga ir taip pat brangu finansiškai.”


Ar dažnai žmonės bijo ir vengia apsilankymo pas odontologą?


 “Taip. Dažniausiai baimės būna nuo vaikystės, turėjus skausmingos patirties. Taip pat dažnu atveju žmonės prisiklauso visokių atvejų iš aplinkinių, apie skaudžias ir nemalonias patirtis, arba, kas dabar populiaru, prisiskaito internete. Bet labai svarbu suprasti, kad paciento ir gydytojo tikslas yra bendras - kad pacientui neskaudėtų. Kiekvienam gydytojui yra lengviau dirbti, kai pacientas jaučia kiek įmanoma mažiau diskomforto ir nejaučia skausmo.

 Tiems pacientams, kurie labai bijo, taip pat vaikams, galime pasiūlyti gydymą su sedacija. Tokios procedūros metu galima sutvarkyti ne vieną, bet keletą dantų.
 Taip pat, didelę baimę jaučiantiems pacientams, patarčiau ateiti pirmą kartą pas gydytoją tiesiog pasikonsultuoti, apsižiūrėti, išsiaiškinti, susipažinti - tada jam jau būna lengviau, kai jis jau žino visą situaciją ir pažįsta gydytoją. Profilaktinis patikrinimas yra labai svarbus ne tik bijantiems, bet ir visiems kitiems. Baimė dažniausiai atsiranda iš nežinojimo, kas mūsų laukia, arba klaidingo įsivaizdavimo. Žinojimas, kas bus daroma su manimi arba su mano dantimis, tą baimę truputį sumažina.”


Yra daugybė odontologijos klinikų ir dar daugiau gydytojų odontologų. Kaip pasirinkti
tinkamai?


 “Turi būti kontaktas tarp gydytojo ir paciento. Gydytojas turi aiškiai pateikti pacientui gydymo planą, ir, taip pat žinoti, kad pacientas viską tinkamai suprato, kokios procedūros, kokia tvarka ir kodėl bus atliekamos. Labai gerai, jeigu klinikoje dirba ne vienas tos pačios srities specialistas, nes net jei ir kažkas rekomendavo gydytoją, nebūtinai tam pacientui jis irgi tiks.

 Taip pat labai svarbu, kad kiekvieną gydymo procedūrą atliktų savo srities gydytojas specialistas. Anksčiau buvo priimtina, kad vienas odontologas darydavo viską, dabar dažnai vienoje klinikoje dirba skirtingi gydytojai, kurie kiekvienas specializuojasi savo srityje. Daug kokybiškesnė pagalba pacientui, kai procedūrą atlieka savo srities specialistas, o ne kompleksiškas odontologas, kuris nebent gali sutvarkyti nesudėtingus atvejus. Mano nuomone, dantų gydymas yra komandinis darbas. Kiekvienas daro tai, ką sugeba geriausiai.” - savo nuomone dalinasi gyd. Auksė Gervienė.